PSYCHOLOG DZIECIĘCY

Paulina Pawłowska

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie (tj. od psycho-logiczna) mailowo informacje o mojej ofercie,
wpisz powyżej swój adres e-mail.

Tutaj mnie znajdziesz:

regulamin sprzedaży

polityka prywatności

polityka ochrony danych osobowych

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
28 października 2022

Książki dla rodziców nastolatków

Jako psycholog, który na co dzień spotyka się z nastolatkami i rodzicami, słyszałam przeróżne historie. Jest jednak jedna kwestia, którą słyszę niezwykle często, a mianowicie: "Nie rozumiem swojego dziecka!". Trzeba przyznać, że nastolatkowie wcale nie ułatwiają rodzicom roboty. Zamykają się w pokoju, spędzają mnóstwo czasu ze znajomymi albo z telefonem w ręku, na pytania odpowiadają: "nie wiem", a słysząc propozycje wspólnie spędzonego czasu, kręcą nosem albo stanowczo odmawiają. Musicie przyznać, że są to ekstremalnie trudne warunki do tego, by o tą relację zadbać. Właśnie dlatego, mając na uwadze potrzeby rodziców, ale także nastolatków, postanowiłam nagrać webinar (czyli taki filmik), podczas którego odpowiem na pytanie: "Jak dogadać się z nastolatkiem?". Zanim jednak webinar trafi do sprzedaży, minie jeszcze chwila, a żeby umilić wam to oczekiwanie, polecę dzisiaj kilka książek, które niedawno pojawiły się na rynku i które (mam nadzieję) chociaż trochę pomogą wam w tym, by faktycznie zrozumieć nastolatka, jego zachowanie, działanie i sposób myślenia. 

 

 

 

 

Ogarnij życie. Instrukcja podboju świata dla nastolatków
(wydawnictwo Laurum)

 

 

 

Czytając tą książkę pomyślałam sobie, że jest dość kontrowersyjna. Trochę już działam w Internecie i wiem, że niektóre teksty mogą być za mocne, ale jest ich niewiele, a z każdą kolejną stroną przekonywałam się, że autorzy "mówią" językiem nastolatków. To sprawia, że faktycznie mają szansę trafić do nich ze swoim przekazem. Być może zastanawiacie się, co ta książka robi w tym zestawieniu skoro skierowana jest do nastolatków? Autorzy poruszają tematy, które pomagają nastolatkowi odnaleźć odpowiedź na pytanie: Kim jestem?, ale jednocześnie są to też tematy, o które jest najwięcej kłótni w domu (takie tematy typowo życiowe) i właśnie dlatego polecam ją rodzicom. Możecie ją potraktować jako poradnik pod tytułem: Jak rozmawiać z nastolatkiem?. Możecie z niej czerpać pomysły na rozmowy o ważnych sprawach albo po prostu podsunąć ją nastolatkowi do przeczytania.

 

 

Tweens, czyli prawie nastolatki. Poradnik dla rodziców dzieci od 8 do 13 lat (wydawnictwo Laurum)

 

 

 

Ta książka pomaga zrozumieć co takiego się dzieje (z perspektywy rozwojowej), że tak trudno jest się dogadać. Wskazuje na potencjalne błędy, które mogą popełniać rodzice i które sprawiają, że ten kontakt jest tak trudny. Jednocześnie odpowiada na pytania co robić, gdy dziecko pyskuje, jest wulgarne, notorycznie łamie zasady, mówi: nienawidzę cię, czy ma bałagan w pokoju. To, co mi najbardziej się podoba, to to, że w książce jest mnóstwo pytań, które rodzic może sobie zadać. Te pytania skłaniają do autorefleksji, zastanowienia się: o co mi właściwie chodzi? i do ewentualnego wyłapania swoich błędów. Jeżeli mnie obserwujecie to na pewno wiecie, że na wiele problemów nie ma jednego rozwiązania i dlatego tak podobają mi się te pytania. Co jeszcze znajdziecie w książce? Zwrócenie uwagi na problemy psychiczne, które mogą się pojawić w tym okresie, prześladowanie w szkole, wyjaśnienie zagadnień z obszaru LGBTQ+ - jak wspierać swoje dziecko, na jakie sygnały być uważnym. Fajnie, że powstała książka, która nie tyle wytyka rodzicom błędy, co składania do wysuwania własnych wniosków.

 

 

Daj przestrzeń i bądź blisko. MINDFULNESS dla rodziców i nastolatków (wydawnictwo cojanato?) 

 

 

 

Książka, do której można zaprosić nastolatka. Treści, które są w niej zawarte, kierowane są zarówno do rodzica jak i nastolatka. Mam taką fantazję, że jest to świetna okazja do bycia razem, rozmowy o ważnych sprawach (na które zazwyczaj nie ma czasu) i poznania się. Siadacie i na głos czytacie sobie kolejne rozdziały, a później wykonujecie ćwiczenia. Fajnie, że w książce są momenty, w których to rodzic wraca pamięcią do momentu, kiedy sam był nastolatkiem. Ten "powrót" do przeszłości ułatwia zrozumienie własnego dziecka, jego decyzji i wyborów, a nastolatkowi daje szansę, by dowiedzieć się o rodzicu czegoś nowego.

 

 

Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji
(wydawnictwo cojanato?)

 

 

 

Jak działa mózg nastolatka i w jaki sposób wyjaśnia nam skłonność nastolatków do podejmowania ryzyka, testowania i poszukiwania nowości? Czy szacunek wobec rodziców to podporządkowanie się pod ich nakazy i wymagania, czyli bezwzględne posłuszeństwo? Ta książka pokazuje, że dojrzewanie to proces, podczas którego nastolatek (choć tego nie powie) potrzebuje rodzica. Dowiecie się w jaki sposób budować empatyczną relację, jak towarzyszyć w tym procesie i jakich błędów komunikacyjnych nie popełniać. Ja sama doskonale wiem, jak my, rodzice, uwielbiamy dawać rady. Jeśli macie podobnie to musicie wiedzieć, że nastolatkowie bardzo tych rad nie lubią i kiedy je dostają, mniej chętniej opowiadają o swoich zmartwieniach. Jak więc rozmawiać? Autorki książki nawiązują w niej do Porozumienia bez Przemocy, czyli metody komunikacji, w której dużo mówi się o potrzebach.

 

 

Jak się dogadać z nastolatkiem? Bez kazań, moralizowania i na każdy temat! (wydawnictwo Samo Sedno)

 

 

 

Książka skierowana jest do rodziców dzieci w wieku 10-14 lat, a jej głównym celem jest nauczenie rodziców rozmawiać i ta idea jest mi bliska. Jednym z najczęstszych problemów, z którym borykają się nastolatkowie i ich rodzice to to, że problemy zamiatane są pod dywan. Nawet jeśli nastolatek zdecyduje się powiedzieć rodzicowi o czymś ważnym to ten zupełnie nie wie jak rozmawiać i w efekcie nie mówi nic. To sprawia, że nastolatek pozostaje z problemem sam, czuje się nierozumiany, brakuje mu wsparcia i wycofuje się z tej relacji. Dlatego tak ważne jest to, by nauczyć się rozmawiać. Bardzo podoba mi się fragment z książki zatytułowany: Jak nie zepsuć rozmowy?. Dalej znajdziecie KONKRETNE wskazówki i przykłady, które pomogą wam zacząć rozmowę na trudne tematy. Takie, których nie ruszaliście, bo się baliście, albo takie, które zazwyczaj koncyły się srogą awanturą.