PSYCHOLOG DZIECIĘCY

Paulina Pawłowska

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie (tj. od psycho-logiczna) mailowo informacje o mojej ofercie,
wpisz powyżej swój adres e-mail.

Tutaj mnie znajdziesz:

regulamin sprzedaży

polityka prywatności

polityka ochrony danych osobowych

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
10 lipca 2021

Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach!

Niewielu z obecnych rodziców miało szansę dorastać w domu, w którym mówiło się o emocjach. W najlepszym wypadku obyło się bez zasady dotyczącej tego, że emocji nie należy okazywać, bo to oznaka słabości. Dorastając w takich domach nie bardzo była możliwość zdobywania umiejętności regulacji emocji, poznawania i ćwiczenia strategii na ich wyrażanie (a w końcu rozmawiania o emocjach i to też powód tego, że wielu rodziców uznaje rozmowy o emocjach za coś sztucznego), i dlatego wielu dorosłych ma tak duży problem z własną złością.

 

Czy to wynikało ze złej woli naszych rodziców? Absolutnie nie! Za to wiedza na temat rozwoju emocjonalnego dzieci cały czas się zmienia i dzisiaj wiemy na ten temat dużo więcej, a jest to też zasługa Internetu, który znacząco zwiększył dostępność wiedzy na temat rozwoju dzieci i nie tylko.

 

Co wiemy dzisiaj?

Nazywanie emocji dzieci i własnych (szczególnie w chwilach kryzysu), dawanie przestrzeni na wyrażanie złości, a także akceptacja wszystkich uczuć, sprzyjają budowaniu relacji, poczuciu bezpieczeństwa, a także pomagają dziecku wrócić do równowagi.

 

Po co rozmawiać?

Kiedy szukamy pomocy i odpowiedzi na pytania: "Jak sobie radzić?"

Zazwyczaj w chwili kryzysu, w momencie kiedy dziecko prezentuje trudne dla nas zachowanie (najczęściej wywołane złością), a my nie wiemy co robić. Szukamy wtedy strategii, które zadziałają tu i teraz i słusznie, bo to też bardzo ważne.

 

Dzisiaj chcę opowiedzieć o strategii wspierającej dzieci "na zimno", czyli o codziennych aktywnościach, które, w dalszej perspektywie, pomogą dzieciom radzić sobie z trudnymi emocjami. Nie jest to więc coś, czego użyjemy w momencie "wybuchu", ani też magiczne zaklęcie, którego efekt zauważymy natychmiast - a mimo to, na prawdę warto!

 

Zachęcam Was do tego, aby temat emocji był obecny w waszym domu na co dzień.

Rozmawiajcie o tym, co czujecie, dlaczego czujecie i dlaczego zareagowaliście tak, a nie inaczej. Wiem, że często trudno jest się do tego zabrać, brakuje słów, wydaje się to mało naturalne i właściwie nie wiadomo od czego zacząć. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kolorowe książki, gry i wyklejanki - właśnie w temacie emocji. To świetny pomysł na spędzanie czasu czasu z dzieckiem, a dodatkowo rozwój umiejętności niezbędnych do tego, aby (w przyszłości) dziecko lepiej radziło sobie z własnymi emocjami (potrafiąc je nazwać, rozpoznać we własnym ciele i wyrażając je tak, aby nie ranić przy tym innych).

 

"Mamo, jestem bardzo wkurzona!"

- słowa mojej 3 letniej córki 

 

Kiedy zacząć?

Nigdy nie jest za późno, ale też nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć rozmawiać. Nazywać emocje możemy już u maluszków,  a jeśli chodzi o gry i książeczki, to w zależności od temperamentu dziecka, możecie próbować już około 2 roku życia. Często na efekty nie trzeba długo czekać i tak w przypadku mojej córki, kiedy jej czegoś odmawiamy, czasami rzuci zabawką, krzyknie, kopnie, a czasami tylko nazwie to co się dzieje: "Mamo, jestem bardzo wkurzona!". To dla mnie namacalny dowód na to, że warto i nauka nie idzie w las. 

 

Co polecam?

 

Moja pierwsza książeczka o emocjach.

O lisa złościach u bobra w gościach.

Znajdziecie w niej:

książeczkę 

grę 

minidomino

 

"Wszystko o emocjach"

 

"Wspomaganie rozwoju emocji"

W środku znajdziecie różne zadania do wykonania.

 

 

Moje emocje. Pokazuję, co czuję.

W środku mnóstwo kolorowych ilustracji, zadań do wykonania,

a na końcu czekają naklejki.

 

 

Ciekawy świat emocji. Zadania z naklejkami.

Ta książeczka była ostatnio dostępna w sklepie Biedronka.

 

 

Uczucia Gucia

 

Jak tego typu książeczki mogą Wam pomóc we wspieraniu rozwoju emocjonalnego dzieci?

Przez zabawę dzieci uczą się:

  • rozpoznawać emocje u innych

  • nazywać emocje

  • rozpoznawać emocje we własnym ciele

  • strategii pomocnych w przypadku trudnych emocji

  • że emocje to coś normalnego i nie wolno ich ukrywać

  • rozmawiać o emocjach
     

... a to tylko część korzyści :)