PSYCHOLOG DZIECIĘCY

Paulina Pawłowska

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie (tj. od psycho-logiczna) mailowo informacje o mojej ofercie,
wpisz powyżej swój adres e-mail.

Tutaj mnie znajdziesz:

regulamin sprzedaży

polityka prywatności

polityka ochrony danych osobowych

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
30 października 2022

Wysoko wrażliwe dzieci

Kim są wysoko wrażliwe dzieci? Czy to się "leczy"? 

Czy każde wysoko wrażliwe dziecko potrzebuje psychologa? 

 

To pytania, które zadają sobie rodzice dzieci wysoko wrażliwych i wynikają one z troski, ale przede wszystkim też z niewiedzy. 

W tym artykule postaram się rozwiać wątpliwości związane z WW, a przy okazji polecę wam książkę, która moim zdaniem, jest warta uwagi jeśli ten temat was interesuje.

 

Zacznijmy od początku.

Czym jest, a czym nie jest, wysoka wrażliwość?

 

Wysoka wrażliwość to nie jest moda, ale temat wielu badań. To sprawia, że o WW wiemy co raz więcej, więc co raz częściej ten temat przewija się w mediach. Wysoka wrażliwość to cecha temperamentu, jest wrodzona. Nie można więc jej nabyć. Jest to specyficzny sposób funkcjonowania układu nerwowego. Nie jest efektem zaniedbania, nadopiekuńczości czy traumatycznych wydarzeń. Co oczywiście nie zmienia faktu, że jakość opieki nad dziećmi WW ma wpływ na ich funkcjonowanie. 

 

Wysoko wrażliwe dzieci, kiedy są poddane zbyt dużej ilości bodźców, mogą prezentować zachowania podobne do zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeniami integracji sensorycznej, nadpobudliwości czy zaburzeń koncentracji. Podobne, co oznacza, że czasami wysoka wrażliwość mylona jest z zaburzeniem. Nie każde wysoko wrażliwe dziecko wymaga kontaktu z psychologiem. Ten kontakt jest wskazany wtedy, kiedy dziecku jest z czymś trudno, coś ogranicza jego rozwój.

 

Jakie są wysoko wrażliwe dzieci?

 

  • wysoko reaktywne - ich emocje są intensywne, częste i uzewnętrznione w zachowaniu
  • bywają dojrzalsze niż rówieśnicy, więcej analizują, są ostrożne
  • mocno przeżywają swoje niepowodzenia
  • wyłapują szczegóły, na które ktoś inny mógłby nie zwrócić uwagi
  • są empatyczne (trafnie rozpoznają stany emocjonalne u nich, współodczuwają)
  • łatwo ulegają przestymulowaniu
  • mogą trudniej adaptować się do przedszkola

 

Jaka jest rola rodzica?

 

Zaakceptować dziecko takim jakie jest, a później postarać się jak najlepiej je poznać, jego sposób funkcjonowania i odbierania świata, reagowania w różnych sytuacjach. Po co? Po to, by odpowiednio wspierać jego rozwój.

 

Co warto przeczytać?

 

Książka "Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe" miała swoją premierę w październiku. To książka bardzo praktyczna, odpowiadająca na różne, nurtujące rodziców, pytania. Autorka opowiada o tym czym jest wysoka wrażliwość w oparciu o codzienne sytuacje. Pomaga zrozumieć jak funkcjonują wysoko wrażliwe dzieci, ale także czego potrzebują. Podkreśla ogromną rolę rodziców we wsparciu dzieci WW. Bardzo lubię kiedy w książkach przytaczane są konkretne sytuacje i problemy, zamiast pisania o suchych faktach, które trudno rodzicom przełożyć na ich codzienność. Pod koniec książki znajdziecie ważny rozdział - rozdział o tym jak radzić sobie z niewspierającym otoczeniem. O tym się mówi niewiele, ale rodzice dzieci WW mają na prawdę trudno. Trudno im zrozumieć i wspierać własne dzieci, a z drugiej strony stale obrywa im się od rodziny czy znajomych. Wytyka się im błędy wychowawcze, jakby nie było im już wystarczająco trudno. 

Podsumowując - bardzo się cieszę, że ta książka trafiła do sprzedaży. Z chęcią będę ją polecać rodzicom dzieci wysoko wrażliwych.